Mistrovství Evropy seniorů Holandsko

Desetičlenná výprava závodníků VZS se ve dnech 16.8. – 18. 8.2013 zúčastnila Mistrovství Evropy seniorů ve vodním záchranném sportu. ME se konalo v Holandsku, ve městech Den Haag a Noordwijk.

Jan Novotný               MS Soběslav

Závody byly zahájeny disciplínou SERC. Disciplína SERC prověřuje schopnost záchranáře rychle reagovat v nouzové situaci. Naše skupina si vylosovala 11.pořadí.  Situace byla jednoduchá. Čtyři záchranáři na vycházce náhodou uvidí, jak se na moři něco děje a běží k nim zpanikařená žena. Ve vodě si 3 hráli s míčem, byli tam 3 potápěči, někdo se topil, po suchu chodil zmatený hluchoněmý pán s batoletem v ruce a na zemi ležela paní, která naříkala a vedle ní berle. Naši závodníci ve složení Tlustý – velitel, Koráb, Piňos a Šrůta  si vedli skvěle a obsadili 4. místo.

V sobotu probíhaly bazénové disciplíny. Nejlépe se umístil Jakub Piňos v disciplíně 100 m manikin carry with fins. Skončil na 17.místě s časem 58,34 a od B finále ho dělila setina sekundy. Ve štafetách si holky i kluci zaplavali B finále, kde si dokázali výrazně zlepšit konečný čas.

V neděli byla na programu plážová část závodů. Z důvodu špatné viditelnosti a velmi rozbouřeného moře došlo i ke změně programu. V disciplíně Beach flags potvrdil Matrin Tlustý svoji vykonnost a získal 12 místo. Dále mužský tým vybojoval 8. místo v závodě Rescue tube rescue.

Zejména při disciplínách Board race a Board rescue se projevila vnitrozemská poloha ČR. Závodníci však předvedli vynikající výkony.

Naši reprezentanti v celkové hodnocení obsadili 11.místo ze 16ti hodnocených národů. Na podmínky, které mají ve srovnání s ostatními národy, je to skvělé umístění. Zejména vzhledem k mládí většiny účastníků jsou jejich výkony příslibem do budoucna.

Při závěrečné řeči prezident ILSE velice vyzdvihl všechny závodníky, ocenil jejich výkony a mluvil o tom, jak je vodní záchranný sport všestranný, důležitý a život zachraňující.